Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Türk Polis Teşkilatının 172’nci Kuruluş Yıl Dönümünde Şehit ve Gazi Aileleri Onuruna Yemek Programı Düzenlendi
10.04.2017  

Türk Polis Teşkilatının 172’nci Kuruluş Yıl Dönümünde Şehit ve Gazi Ailelerimizle öğle yemeğinde bir araya gelindi

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın iştirakleriyle Türk Polis Teşkilatının 172’nci kuruluş yıl dönümünde Şehit ve Gazi aileleri onuruna öğle yemeği programı düzenlendi.

 

Programda, Şehit ve Gazi Ailelerinin yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler, çok sayıda üst düzey yönetici ve medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri hazır bulundu.

 

Programın başında şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okunarak dua edildi. Dua edilmesinin ardından protokol konuşmalarına geçildi.

 

Programda konuşan Erdoğan şehitlerimizin şehadete ulaşmalarıyla artık bütün milletin evladı olduğunu ifade ederek, “Hasret kolay dinmiyor ama inşallah ebedi âlemde buluşacak, Rabbimin müjdelediği nimetlere kavuşacaksınız. O zamana kadar devletimiz hep arkanızda. Her türlü ihtiyaçla her zaman yanı başınızdadır.” dedi.

 

Erdoğan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

 

“Vicdanların işlemediği yerde polis devreye girer, huzurun bekçiliğini yapar. Zor şartlarda canını ortaya koyarak cesaretle, yiğitlikle mücadele eder. Polis teşkilatımız her geçen gün güçleniyor. Gerek mesleklerinin gerektirdiği donanım gerekse de insani ilişkiler noktasında daha da bilinçleniyor. Vatandaşlarımızın özgürlüğünü kısıtlamadan güvenliğini sağlama gayreti içinde canla başla çalışıyorlar. Bu yüksek vazife şuuru içinde kendilerinden dahi vazgeçiyorlar. Gerek 15 Temmuz kanlı darbe girişimi sırasında gerekse de çeşitli terör olaylarında nice polisimizi kaybettik. Şehadetleri ile onlar artık bütün milletin evlatlarıdır.”

 

“Milli olan her şeye karşı da polisimiz bir siperdir” diyen Erdoğan,  zor şartlarda mesai başında saatler boyu çalışan polislerin kötülükle mücadele ederken bir yandan da gönülleri imar etme çabasına şahit olduğunu belirtti.

 

Gittiği her ilde şehitlerimizin ailelerini mutlaka ziyaret ettiğine değinen Bakan Soylu yemekte yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

 

“Bu sandalyelerde oturanlar kadar değiliz. Bu salonda bizlerle birlikte olan, yanı başımızda olan, şu anda bizleri gören, koruyan ve bizleri muhafaza eden şehitlerimiz ile birlikteyiz. Sadece onlar çocuklarını, annelerini, babalarını, yakınlarını korumuyorlar. Onlar şu anda görevini devrettikleri arkadaşlarını da koruyorlar. Bugün görev yapan arkadaşlarımızda da aynı bilinç var. Trafikte, uyuşturucu ile mücadelede, terörde, özel harekâtta attığı her adımda o kardeşlerinin yanlarında olduğunu biliyorlar.”

 

Tarih boyunca bir dizi mücadeleyle kazanılan ve çok arzulanan bir coğrafyada yaşadığımızı belirten Soylu, “Ankara için Kızılay neyse, İstanbul için Taksim, Eminönü neyse bilmeliyiz ki dünya için bu cennet coğrafyamız, bu cennet vatanımız, Türkiyemiz, Anadolumuz aynıdır. Dolayısıyla burada yaşamanın bir bedeli, burada yaşamanın bir sorumluluğu vardır.” diyerek Emniyet Teşkilatının 172’nci kuruluş yıl dönümünü tebrik etti ve tüm personele üstün başarılar diledi.

Emniyet Genel Müdürü Altınok ise, 15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında Türk Polisi ve milletimizin gerçek vatan evlatlarının hainlerin alçak emellerine ulaşmalarını engellediğini, tarihin altın sayfalarına yazılmış destanlara bir yenisinin daha eklendiğini, adeta ikinci bir kurtuluş savaşı mücadelesinin verildiği o gece 63 polisimiz, 5 askerimiz ve 181 vatandaşımızın şehadet mertebesine ulaştığını dile getirdi.

 

Şehit ve gazilerimizin Emniyet Teşkilatının baş tacı olduğuna vurgu yapan Altınok konuşmasının devamında, “Yaptıklarımızın yeterli olmadığının bilinci ile yanınızda olduğumuzu hissettirmek ve yüzlerinizde bir tebessüme vesile olmak adına çok daha güzel işler ve faaliyetler planlamak ve yürürlüğe koymak için de var gücümüzle çalışmak boynumuzun borcudur.” dedi.

 

Konuşmaların ardından yemeğe geçilen programın devamında Emine Erdoğan ve Bakan Soylu Şehit ve Gazi Aileleri ile yakından ilgilendi.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.