Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı Ankara’da Başladı
12.09.2017  
​​Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı 12-13 Eylül tarihlerinde Ankara’da Düzenleniyor

Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı 12-13 Eylül tarihlerinde Ankara’da TOBB toplantı salonunda gerçekleşiyor.

Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında İçişleri Bakanlığı (Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı) Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB), Türkiye Belediyeler Birliği, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, TÜVTÜRK ve TOBB Karayolu Taşımacılığı Sektör Meclisi işbirliğinde gerçekleşen çalıştayın açılışı bugün saat:10.00’da yapıldı.

Çalıştayın açılışına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Dr.Ahmet Arslan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Çoşkunyürek, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, UDHB Müsteşarı Suat Hayri Aka, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşar Vekili Lütfihak Alpkan, milletvekilleri, kamu kurumlarının üst düzey yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’a ulaştırma ve trafik konusunda gerçekleştirdiği projelerden dolayı teşekkür ederek konuşmasına başlayan Soylu, 2012’de yayınlanan Karayolu Trafik Güvenliği Strateji̇si̇ ve Eylem Planının karayolu güvenliği meselesini, ilgili tüm kesimleri̇ i̇şi̇n i̇çi̇ne katarak trafik sorununu çözme yönünde bi̇r i̇rade ortaya koyduğunu ve bu kapsamda temmuz ayında İçişleri Bakanlığınca bu çalıştayın yapılması kararının alındığını belirtti.

Düzenledikleri kampanyaların ve etkinliklerin amacının sadece farkındalık yaratmak olmadığını, kamuoyunun beklentilerine cevap vermek zorunda olduklarını, bunun için böyle bir çalıştay düzenlendiğine değinen Soylu konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Hazırladığımız Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesiyle, trafik güvenliği konusunda sivil paydaşlarla idareyi aynı masada bir araya getirmeyi, herkesin fikrini̇ almayı ve karşılıklı istişarede bulunmayı amaçlıyoruz. Bu belge, temelde karayolu güvenliği noktasında bizim için uygulama birliğini gerektiren bi̇r yol hari̇tasıdır. Hakkari’deki bir trafik polisinin de jandarmanın da Edirne’deki bir trafik polisinin de jandarmanın da kaymakamın da valinin de emniyet müdürünün de jandarma il komutanın da katkılarıyla hep birlikte kendi içimizde bir uygulama birlikteliği yaparak yol haritamızı oluşturmaya çalıştık.”

Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesinin hem hali̇hazırda uygulamada olan tedbirleri̇ hem mevzuat düzenlemesi aşamasında olan bazı adımları hem de geleceğe dönük projeleri̇ içerdiğine dikkati çeken Soylu, belgenin ‘deneti̇m’, ‘kaza sonrası aci̇l müdahale’, ‘personel eği̇ti̇mi̇’, ‘projeleri̇mi̇z’ ve ‘düzenleme yapılacak konular’ olmak üzere 5 başlıkta hazırlandığını ifade etti.

Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi'nin bu gibi çalıştaylarla daha ileri noktalara taşınacağına olan inancını dile getiren Soylu, “Biz 15 bin aracı, emniyet şeridinden geçmesi için nitelendirmişiz. Buna bir çözüm getirdik. Bir şeyi çok yakın zaman içerisinde hayata geçiriyoruz, kanunun vermiş olduğu imtiyazlar ve ayrıcalıklar var. Bunların dışında kimse emniyet şeridinden geçemeyecek. Kimse kusura bakmasın. Kimin nasıl geçeceği, bizim polis arkadaşlarımızın ellerindeki telefonlarda, tabletlerinde ve bilgisayarlarında bu plaka var mıdır, bu plaka yok mudur diye ortaya koyabilecek bir anlayışı da çok yakın bir zaman içerisinde hemen yeniliyoruz. Ondan sonra da bu konudaki hadiseyi gerçekleştireceğimizi belirtmek istiyorum.” dedi.

Emniyet Genel Müdürü Altınok ise, kişisel ve sosyal hayatımızı derinden etkileyen trafik sorununun tek başına polisiye tedbirlerle çözülmesinin mümkün olamayacağını belirterek, sürücü ve yol kullanıcılarına yönelik trafik eğitimlerinin kalitesinin arttırılması, araç ve yol altyapısı ile acil müdahale hizmetlerinin geliştirilmesi gibi unsurların da karayolu trafik güvenliğinin sağlanmasında önemli rol oynayacağına dikkat çekti.

Sıkı denetimlerin yanı sıra trafik kazalarının önlenmesi amacıyla vatandaşlarımıza yönelik bilgilendirme ve tanıtım çalışmalarına devam edildiğine vurgu yapan Altınok, 2015 yılında başlatılan okul servis araçları şoförlerine trafik eğitimi adı altında 3 yılda toplam 303.414 servis şoförüne eğitim verildiğini ve verilmeye devam edileceğini söyledi ve şunları kaydetti:

“Trafik kültürünü, başta geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız olmak üzere toplumun tüm kesimlerine bir hayat felsefesi olarak benimsetmenin çabası içinde olmalıyız. Bu ciddi sorunla ancak trafikte saygı bilincini hakim kılarak ve herkesin kurallara harfiyen uymasını sağlayarak başa çıkabiliriz. Unutmayalım ki; Uyduğumuz her trafik kuralı birbirimize duyduğumuz saygının ifadesidir.”

İki gün sürecek çalıştayda; şehir içi yolcu taşımacılığı, şehirlerarası ve turizm yolcu taşımacılığı ve öğrenci ve personel taşımacılığı konularında oturumlar düzenlenecek.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.