Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Trafik Birim Amirleri Bilgi Paylaşımı ve Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi
24.01.2018  
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun teşrifleriyle Trafik Birim Amirleri Bilgi Paylaşımı ve Değerlendirme Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi

Trafik Birim Amirleri Bilgi Paylaşımı ve Değerlendirme Toplantısı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun teşrifleriyle Ankara’da Anıttepe Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıda, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, Müsteşar Yardımcısı İsmail Çataklı, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Mustafa Gülcü, Erhan Gülveren, Selami Hüner, Adem Çakıcı ve Ali Çelik, Teftiş Kurulu Başkanı Fenni Gürsel, Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak, trafikten sorumlu Daire Başkanları, 81 ilin trafikten sorumlu emniyet müdür yardımcıları ile trafik denetleme ve bölge trafik denetleme şube müdürleri de hazır bulundular.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan toplantıda konuşan Soylu, terör örgütlerine yönelik Afrin'de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı’na katılan askerlere başarı dileğinde bulundu.

Soylu, trafik konusunda geçen yılın değerlendirmesini yapmak ve ‘Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi’nin sonuçlarını masaya yatırmak amacıyla bu toplantıyı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bakan Soylu, 50-100 yıl önce var olmayan konularla ilgili olarak bugün birimlerin, personelin, dijital altyapının, araçların ve yasal mevzuatın bulunduğuna işaret ederek, küresel terör, siber suçlar ve trafiğin bu konular arasında olduğunu belirtti.

Araçların geliştiğini ancak fizik kurallarının değişmediğini vurgulayan Soylu, gelişen teknolojik imkanların daha süratli bir trafik sunduğuna, bu durumun aynı zamanda riskleri de artırdığına dikkat çekti.

Soylu, Bakanlık olarak geçen yıl ‘birimler arası entegrasyon ve koordinasyonu arttırma’, ‘jandarma ile polis arasında gerekli teknik kabiliyetler’, ‘kamu verimliliğini yükseltme’, ‘personel ve teknik kapasiteyi arttırma’, ‘teknoloji kullanımını daha üst seviyeye yükseltme’ gibi 5 stratejik adım attıklarını dile getirdi.

Cezaların yüz yüze yazılması konusunda atılan adımlar sayesinde tebligat giderlerinde de 26 milyon 795 bin 43 liralık bir tasarruf sağlandığını belirten Soylu, daha önce trafik denetlemelerinde günlük ortalama 3 bin 84 ekip ve 5 bin 840 personel görev alırken geçen yıl 3 bin 346 ekip, 6 bin 656 personelin görev yaptığını aktardı.

Soylu, şu anda 21 bin civarında trafik polisinin görev yaptığını anımsatarak bu sayının yılsonunda 25-26 bine çıkacağını ifade etti.

Halihazırda yollarda 431 maket trafik aracının bulunduğunu belirten Soylu, bu maketlerin kullanıldığı yerlerde yaşanan kazalarda yüzde 17’lik azalma kaydedildiğini bildirdi.

Soylu, ülke genelinde kazaların yoğun olduğu 30 nokta tespit ettiklerini, aldıkları önlemlerle bu noktalardaki kazalarda 2017’de 2016’ya göre yüzde 55’lik bir düşüş elde ettiklerini söyledi.

Bakan Soylu, 2018’e de trafik kazaları noktasında moralleri bozan bir tabloyla başladıklarını dile getirdi. Soylu, “Arkadaşlarımla bu yılbaşından 22 Ocak tarihine kadar olan otobüs kazalarının listesini çalıştık. Polis bölgesinde 9 kaza ve 14 can kaybı, jandarma bölgesinde de 2 kaza ve 15 can kaybı. Toplam can kaybımız 29, toplam yaralı sayımız ise 204. Bu, kabul edilebilir bir bilanço değildir.” ifadesini kullandı.

Bu yıl trafik ekiplerinin motosiklet sayısında da önemli bir adım atacaklarını belirten Soylu, şunları aktardı:

“Bu farkı hissedeceksiniz. Bunu hem şehirlerin trafik yoğunluğu hem olay yerlerine çabuk ulaşabilmek hem de şehir trafiği yoğunluğundan etkilenmemek için sağlayabileceğimizi ifade etmek istiyorum. Elbiselerle ilgili jandarmada bir değişikliğe gittik, güzel oldu. Polisimizde de inşallah önümüzdeki günlerde yeni kıyafetler kullanılmaya başlanacak.”

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ali Çelik ise trafik kazalarını tamamen önlemenin mümkün olmadığını ancak kazaların azaltılabileceğini belirtti.

Çelik, 2002’den bu yana yollarda ve trafik konusunda yapılan çalışmalara işaret ederek 2002’de trafik kaza türleri arasında ilk sırada yer alan karşılıklı çarpışmanın 2017’de son sıraya düştüğüne değindi.

Bir önceki yıla göre araç sayısında 1 milyon140 bin artış olduğuna dikkati çeken Çelik, buna rağmen trafik kazalarında geçen yıl yüzde 1,5 azalma meydana geldiğini kaydetti.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.