Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Havacılık Daire Başkanlığımız Bu Yıl Gerçekleştirdiği 21.480 Saat Uçuşla Güvenlik ve Asayiş Hizmetlerine Büyük Katkı Sağladı
 
Ülke genelindeki huzur ve güvenliğin devam etmesi için karada suç ve suçluyla aralıksız mücadele eden Emniyet Genel Müdürlüğümüz; Havacılık Daire Başkanlığımızın bünyesindeki hava unsurlarının bu yıl gerçekleştirdiği 21.480 saat uçuşla gökyüzünden de güvenliği sağladı.

 

Ülke genelindeki terörle mücadele, narkotik suçlarla mücadele, yasadışı göç ve göçmen kaçakçılığıyla mücadele, istihbarat, asayiş, trafik, toplumsal olaylar, kritik malzeme nakli, gösteri/tatbikat, eğitim, özel harekat unsurlarının operasyon bölgelerine nakli, her türlü operasyonel görüntüleme, kayıt ve canlı yayın, devlet büyüklerinin nakli ve korunması gibi alanlarda faaliyet yürüten Havacılık Daire Başkanlığımız, envanterinde bulunan helikopter, insanlı keşif uçağı (İKU), insansız hava aracı (İHA) ve mini İHA/drone multikopterlerle 2018 yılında  başarılı çalışmalara imza attı.

 

Ankara, Adana, Antalya, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Van'da konuşlu Havacılık Müdürlüklerinin yanı sıra 14 Şubat 2018 itibarıyla 81 İl Emniyet Müdürlüğünde kurulan İHA Büro Amirlikleri 2018 yılında havadan güvenliği sağlamak için yoğun mesai harcadı.

 

Bu kapsamda, 2018'de helikopterlerle 6.080 saat, İKU'larla 1.255 saat, İHA'larla 5.650 saat olmak üzere 12.985 saat uçuş gerçekleştirildi. İHA büro amirlikleri bünyesindeki drone/mini İHA multikopterlerle ise 8.495 saat görev icra edildi.

 

Böylece tüm hava unsurlarıyla bu yıl toplam 21.480 saat uçuş yapıldı. Havacılık Daire Başkanlığının kurulduğu 1981 yılından bu yana geçen 37 yıllık süreçte ise hava unsurlarınca 122.457 saat uçuş gerçekleştirildi.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü olarak huzur ve güven ortamının devamlılığı, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla 2018 yılında olduğu gibi bu yıl da çalışmalarımız havadan ve karadan tüm hızıyla devam edecek.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.​