Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Göçmen Çocuklara Yönelik Bilgilendirme Önleme Faaliyetleri Çalıştayının Açılışı Yapıldı
12.07.2017  
Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok Göçmen Çocuklara Yönelik Bilgilendirme Önleme Faaliyetleri Çalıştayının açılışına katıldı

Göçmen Çocuklara Yönelik Bilgilendirme Önleme Faaliyetleri Çalıştayının açılışı Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok’un katılımlarıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

Terörle Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde düzenlenen çalıştaya, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Servet Yılmaz, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı,  Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Gazi Üniversitesi, TOBB Üniversitesi, Diyanet İşleri Başkanlığı, Polis Akademisi Başkanlığı ve Asayiş Daire Başkanlığı temsilcileri katıldı.

Terörle mücadele kapsamında ülkemizde bulunan ve özellikle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında eğitim görmekte olan 12-18 yaş aralığındaki göçmenlerin de bilgilendirme ve önleme faaliyetleri kapsamına alınmasının faydalı olacağı değerlendirilerek planlanan çalıştayda, ilgili tüm kurumlar nezdinde bir farkındalık oluşturulması, neler yapabileceği hususlarında görüş alışverişinde bulunulması ve somut bir yol haritası hazırlanabilmesi amaçlanıyor.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından çalıştayın açılış konuşmasını yapan Altınok, radikal akımların, farklı ülkelere sığınan mültecilerin adaptasyon sürecinden ve genç neslin bunalımlarından faydalanarak kendilerine eleman kazanmaya çalıştıklarını belirterek bu sorunla etkin bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Konuşmasının devamında Altınok şunları kaydetti:

“Belirli anlayışlar, belirli algılar üzerinden hiçbir günahı, suçu olmayan bir sürü insanı sadece bir yerlere mesaj verme adına bir bombanın piminin çekilerek öldürülebilmesi, bunu da bir şeyler adına yapıldığının iddia edilmesi büyük bir vehamettir. Bizim inancımıza göre bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmek gibidir. Başka ülkelerden gelen çocukların da bu ve buna benzer ideolojik sıkıntıların içine girmesinin önüne geçebilmemiz için bu çalıştayın çok önemli olduğuna inanıyorum.”

“Emniyet Genel Müdürlüğü olarak bu konuyu kendine görev edinmiş herkesle iş birliği yapmaya hazırız.” diyen Altınok, çalıştay süresince yapılacak çalışmalardan dolayı katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. 

Göçmen Çocuklara Yönelik Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Çalıştayı 12-14 Temmuz tarihlerinde yapılacak oturumlar ve grup çalışmalarının ardından sonuç bildirisinin hazırlanmasıyla son bulacak.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.