Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Genel Müdürümüz Sivas POMEM’de Eğitim Gören Afgan Bayan Polislerin Mezuniyet Heyecanına Ortak Oldu
05.01.2017  
Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok Sivas Polis Meslek Eğitim Merkezinde düzenlenen 5’inci Dönem Afgan Bayan Polis Eğitimi Mezuniyet Törenine Katıldı

5’inci Dönem Afgan Bayan Polis Eğitiminin Mezuniyeti 05 Ocak günü saat: 11.00’de Sivas Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) Müdürlüğünde düzenlendi.

Mezuniyet törenine, Afganistan İçişleri Bakanı Taj Mohammad Jahed, İçişleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Sivas Valisi Davut Gül, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı/UNDP temsilcisi David Bruce, Japon İşbirliği ve Kalkınma Ajansı/JICA temsilcisi Miyuki Konnai, polislerin aileleri ve basın mensupları katıldı.

Saygı duruşu, Türk ve Afgan Milli Marşlarının okunmasını ardından verilen eğitimlerden derlenen görüntülerin yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.

Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok uluslararası işbirliğinin önemine değindiği tören konuşmasında şunları kaydetti:

“Halkın huzur ve güven içerisinde, geleceğinden emin bir şekilde yaşamını sürdürmesinin polis teşkilatlarının en temel görevi olduğunun hepimiz bilincindeyiz. Ne var ki büyük bir hızla ilerleyen teknolojik imkanlar, suçların devamlı gelişerek takibinin zorlaşmasına, hatta uluslararası boyutlara ulaşmasına sebep olmaktadır. İşte bu noktada; hem değişim ve gelişim geçiren suçlar konusunda edinilen tecrübelerin paylaşımına hem de bu suçların sınır aşan niteliğe ulaştığında etkin bir ortaklık yoluyla mücadelesine, ülkelerin polis eğitim kurumlarının işbirliği yoluyla ortak programlar düzenlemesi, eğitim sistemlerinin ve personelin bilgi ve donanımlarının güncellenmesi büyük katkılar sağlamaktadır.”

Afgan bayan polislerinin kazandıkları bilgi ve donanımla ülkelerine döndüklerinde üstün bir hizmet anlayışıyla görevlerini ifa edeceklerine olan inancının tam olduğunu belirten Altınok konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “ Hukukun çizdiği sınırlar içerisinde hareket etmelisiniz. Sadakatinizin devletinize hizmetlerinizin de yalnızca milletinize olması gerektiğini asla unutmayın.”

Bu eğitimin yıllardır süregelen tarihi Türk-Afgan kardeşliğine bir halka daha ekleyerek sağlamlaştırdığına vurgu yapan Altınok, mezun olan 250 Afganistanlı bayan polise meslek hayatlarında başarılar diledi.

İstiklal Marşının 10 kıtasını ezbere okuyan ve “Sivas’ın Yollarına” türküsünü seslendiren öğrenciler duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu. Tören, öğrencilerin yemin etmesi, dereceye giren öğrencilere diploma ve hediyelerinin takdim edilmesi ile sona erdi.

2011 yılından beri devam eden Afgan ulusal polisinin ülkemizde eğitimi kapsamında bugüne kadar 1 dönem uzmanlık, 4 dönem erkek ve 4 dönem bayan olmak üzere toplamda 2841 kişiye verildi.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.​