Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Denetim Uygulaması 2018-5
16.05.2018  
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ve gençlerimizin güvenliği için ülke genelinde “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Denetim Uygulaması 2018-5” gerçekleştirildi

 

Geleceğimizin teminatı çocuk ve gençlerimizin suça sürüklenmesi ve suç mağduru olmalarının engellenmesi, uyuşturucu satan ve aranması olan şahısların yakalanması, ilköğretim çağındaki çocuklar, ortaöğretim ve üniversite çağındaki gençlerin her türlü zararlı faktörden uzak tutulması için 15 Mayıs tarihinde “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Denetim Uygulaması-2018/5” düzenlendi.

81 ilde eş zamanlı olarak Asayiş, Uyuşturucu, Tem, Çocuk, Trafik, Kom, İlçe Emniyet Müdürlükleri ve güvenlik yönünden riskli olan bölgelerde Özel Harekât birimlerinden oluşturulan karma ekipler katıldı.

Uygulama süresince okullar, çocuk parkları ve öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu alanlarda uyuşturucu kullanan, satan ve aranan şahıslara yönelik denetimler yapıldı.

Ayrıca uygulama kapsamında üniversite kampüsleri, öğrenci yurtlarının yakın çevrelerinde faaliyet gösteren umuma açık yerler ile okul servis araçları ve şoförleri denetlendi.

       16  bin 554 personel, 5 bin 133 ekip ile gerçekleştirilen uygulama sonucunda;

·        9 bin 220 okul çevresi ve 7 bin 453 okul servis aracı kontrol edildi. 150 okul servis aracına cezai işlem uygulandı.

·        111 bin 310 şahıs kontrol edilerek, 236 aranan şahıs yakalandı. 95 şahıs hakkında adli/idari işlem uygulandı.

·        16 bin 114 işyeri denetlenmiş olup 92’si hakkında idari işlem yapıldı.

·        4 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet av tüfeği, 33 adet fişek, 3 adet kesici/delici alet, 2 adet kurusıkı tabanca, 63 gr esrar ve 6 gr sentetik uyuşturucu ele geçirildi.

173 yıldır huzurun ve güvenin teminatı olan Türk Polis Teşkilatı çocuklarımız ve gençlerimizin korunmasına yönelik bu tür uygulamalara devam edecek.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.