Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Dolayısıyla Ankara Emniyet Müdürlüğünde Düzenlenen Anma Programına Katıldı
16.07.2017  
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok Ankara Emniyet Müdürlüğünde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen anma programına katıldı


15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında 7 şehit verdiğimiz ve personelimizin alçaklara karşı kahramanca mücadele verdiği Ankara Emniyet Müdürlüğünde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü dolayısıyla bir anma programı düzenlendi.

Şehit aileleri ve gazilerimizin iştirak ettiği programa, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, ​Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler, Sahil Güvenlik Komutan Vekili Tuğamiral Bülent Olcay, Ankara Valisi Ercan Topaca, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Ankara Emniyet Müdürü, Daire Başkanlarımız ile çok sayıda teşkilat personeli ve vatandaşımız da katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından günün anlam ve önemine binaen şehitlerimizin aziz hatıralarına Kuran tilaveti yapıldı ve dualar edildi.

Duaların ardından Bakan Soylu yaptığı konuşmada “Bir yanımızda hüzün var. Attığımız adımda, içtiğimiz suda, yürüdüğümüz yolda, baktığımız ağaçta, bayramlarımızda, kucaklaşmalarımızda ve çocuklarımızın mezuniyetlerinde hüzün var. Bir tarafımızda hüzün varken bir tarafımızda da büyük bir kahramanlık var. Bayrağı, anası, atası, toprağı, hürriyeti, namusu, kendine bırakılanlar için, kutsal emanet, ezan için ve 'Allahuekber' diyerek bu toprakları bize bırakan yiğitler için bir tarafımızda kahramanlık var.” dedi.

Konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamayan Soylu, “Kimse gözyaşlarımızı yanlış anlamasın. Bunlar acziyetin değil kahramanlığın gözyaşlarıdır. Bu gözyaşları, bu toprakları bizi özgür ve hür yaşatmak için, biz yatağımızda uyurken bizi 'Allahuekber, Allahuekber' diye sabah namazına çağıran ve hürriyetimizin bir timsali olarak çağıran ve onu bugün bizle buluşturan şehitlerimiz içindir.” diyerek bu toprakların toprakları şehitlerimizin kanlarıyla alındığını ve sonsuza kadar kimseye bırakılmayacağını vurguladı.

Evlatlarımızın, sadece bu devlet i̇çi̇n değil dünya mazlumlarının son kalesini savunmak i̇çi̇n de şehit olduğunu ifade eden Bakan Soylu konuşmasına şu şekilde devam etti:

“15 Temmuz darbe girişiminin ana hedeflerinden biri̇ de işte şu anda bulunduğumuz Ankara Emniyet Müdürlüğü binasıdır. Devletin kendilerine emanet ettiği helikopterlerle, silahlarla, bizim evlatlarımıza kurşun sıktılar. Emin olunuz Ankara Emniyete kurşun sıkanlar, PKK'lı teröristlere dahi öyle inatla saldırmadılar.”

Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ise yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

 “Milletimiz, meydanlarda elinde şanlı bayrağımızla vücutlarını siper ederek dünyaya demokrasi dersi verdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözünün değerini bir kez daha kanıtladı. Türk polis teşkilatı da bu vahim hadiseden sonra hızla ve etkin bir şekilde, devletimizin içine sinmiş bu şer kurumlarını bulup hak ettikleri cezaların verileceği yüce Türk adaletine teslim etmiştir.”

İkinci bir Kurtuluş Savaşı mücadelesi verildiğine dikkat çeken Altınok, “Türk polisi, yalnızca milletin hizmetinde seçilmiş meşru iradenin emrinde ve demokratik hukuk düzeni çerçevesinde bütün birimleriyle suç ve suçluyla mücadelesine kararlılıkla devam edecektir.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından Bakan Soylu ve Genel Müdür Altınok darbe girişimi esnasında Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde şehit olan 7 personelimizin fotoğraflarının önüne şehitlerimizin yakınlarıyla karanfil bıraktı.

Şehitlerimizin anısına düzenlenen video gösteriminin ardından Özel Harekat Daire Başkanlığında yapılacak anma törenine geçildi.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


 ​​