Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Kayseri Emniyet’ten Trafik Projeleri
14.05.2013  
KAYSERİ EMNİYET’TEN TRAFİK PROJELERİ
 
Trafik Haftası Etkinlikleri
Kayseri İl EmniyetMüdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi Müdürlüğü tarafından "Uluslar arası Karayolu Trafik Güvenliği Haftası" kapsamında, yol kullanıcıları üzerinde farkındalık meydana getirip, trafik bilincinin yükseltilmesi amacıyla etkinlikler gerçekleştirildi.
Karayolları Trafik Kanunu'nun yetki ve sorumluluk verdiği kamu kurumları, yük ve yolcu taşımacılığı yapan kuruluşlar ile birlikte Cumhuriyet Meydanı’nda “Uluslararası Karayolu Trafik Güvenliği Haftası” için sergiler açıldı. Cumhuriyet Meydanı'na kurulan stantta Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen trafik kuralları hakkında bilgi veren broşürler, üzerinde Trafik sloganları bulunan ıslak mendil, oto kokusu, anahtarlık ve kalemler, trafik kaza tespit tutanağı ve kaza çizer, öğrencilere yönelik trafik konulu eğitici boyama kitaları dağıtılarak, emniyet kemeri kullanımı başta olmak üzere trafik kuralları konusunda farkındalık oluşturulmaya çalışıldı. Ayrıca emniyet kemeri takmayan sürücünün kaza sonucu durumu ve motosiklet sürücüsünün de kask takmadan sürüş yapması sonucu yaşayacağı durum hakkında vatandaşlara görsel olarak sunum gerçekleştirildi. Melikgazi Trafik Eğitim Merkezinden getirilen akülü araçlar ile de öğrencilere yaya geçitlerinden nasıl geçmeleri gerektiği görsel ve uygulamalı olarak gösterildi.  
Trafik Haftası boyunca yerel televizyonlarda Trafik Denetleme Şube Müdürü ve diğer rütbeli personelin de katılımı ile trafik temalı programlar yapıldı. Ayrıca tramvaylarda trafikle ilgili radyo spotları yayınlandı, öğrenci servisleri, toplu taşıma araçları ve mobil board olarak adlandırılan reklam araçlarına Trafik Haftası ile ilgili pankartlar asıldı. Trafik Denekleme Şubesi Eğitim Büro personelince de Trafik Haftası süresince anaokulu, ilk-ortaokul ve liselerde öğrenim gören öğrencilere trafikle ilgili bilinçlendirme eğitimleri yapıldı.
 
“Trafikte Duyarlıyım” Projesi
Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Trafikte Duyarlıyım” projesi kapsamında, “Trafik Can Güvenliği Protokolü” imzalanarak, projenin faaliyetlerine başlandı.
Proje ortağı olan Sümer Anadolu Lisesi, Besime Özderici Ortaokulu, Kadir Has Ortaokulu ve Hayriye Dabanoğlu İlkokulu'ndan seçilen 28 Trafik Gönüllüsü öğrenci ile proje ortağı olan Erciyes Üniversitesi Kampüs TV'nin kamera çekimleriyle “Trafik Can Güvenliği Protokolü” faaliyetlerine başlandı.
Projenin hedef kitlesi olarak seçilen kentin kurum yöneticileri, ileri gelenleri, öğretmenler ve “Trafik Gönüllüsü” öğrencilerin duyarlılığı ile vatandaşlara trafik kurallarının ve trafik eğitiminin öneminin hatırlatılması amaçlandı.
 
Trafikte Kask Kullanmanın Önemi
Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan program çerçevesinde Türkiye’ye davet edilen, Almanya Ludwigsburg IPA Başkanı Sayın Hans Erb tarafından 3-7 Mayıs 2013 tarihleri arasında Kayseri’de, ilkokul ve ortaokul öğrencileri, öğretmenleri ile okul müdürleri ve Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü trafik personeline yönelik olarak “Trafikte Kask Kullanmanın Önemi” konulu konferanslar düzenlendi.
Konferanslarla, eğitimci ve denetleyici kadrolara trafikte kask kullanımının önemi aktarılırken, geleceğimizi oluşturacak gençleri bu konuda bilinçlendirmenin önemi vurgulandı.
İl Emniyet Müdürü Sayın Mustafa Aydın, etkinliklerin açılış konuşmasında; Kayseri’de bisiklet sürücülerinin karıştığı ölümlü ve yaralamalı kaza sayısının 2011 yılında 139, 2012 yılında 307, 2013 yılının ilk 4 ayında ise 62 olduğunu; trafik kazalarında hataların %98’inin insan faktöründen meydana geldiğini belirtti ve kaskın önemi konusunda öğrencilere nasihatlerde bulundu.
Yahyalı İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından da ilçede Sayın Hans Erb’in anlatımı ile “Trafikte Kask Kullanmanın Önemi” konulu, halkın bilinçlendirilmesi amacıyla konferans düzenlendi.