Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Ramazan Bayramı Tatilinde Arefe ve Bayramın Birinci Gününde Trafik Kazalarına Bağlı Can Kayıplarında %15 Düşüş Yaşandı
16.06.2018  
 

Ramazan  Bayramı Tatilinde Arefe ve Bayramın Birinci Günlerinde Trafik Kazalarına Bağlı  Can Kayıplarında %15  Düşüş Yaşandı

 

Ramazan  Bayramı tatilinde arefe ve bayramın birinci günlerinde trafik kazalarına bağlı  can kayıplarında  son  14 yılın ortalamasına göre yüzde 15,  geçen yıla göre ise yüzde 13’lük bir azalma yaşandı. Ramazan Bayramı'nın ilk iki gününde 37 kişi hayatını kaybetti.

Bu yıl   artan araç sayısı ve trafik yüküne rağmen alınan trafik tedbirleri sonuç verdi.  Arefe gününden itibaren bayram tatilinde son  14 yıl ortalamasına göre  yüzde 15, 2017  yılına göre ise  yüzde 13’lük bir azalış yaşandı.

Kaza Kara  noktalarinda ölümlü kaza meydana  gelmedi.

İçişleri Bakanlığı, Ramazan Bayramı’nda vatandașlarımızın huzur ve güven içerisinde seyahat etmelerini sağlamak, başta otobüs kazaları ve kaza kara noktalarında yaşanan can kayıplarını önlemek için güvenlik  önlemlerini  artırdı.

Karayolu trafik akışını sağlamak amacıyla 13-18 Haziran 2018 tarihlerinde 6 gün süreyle sahada yaklaşık 70 bin trafik personeli, otobüslerde yolcu olarak denetim yapmak için  237 personel ve alınan tedbirler gözden geçirmek ve denetlemek amacıyla  32 polis başmüfettişi ile 24 saat esasına göre görevlendirdi. Alınan bu önlemler sayesinde 20 kaza kara noktasında  şu ana kadar ölümlü trafik kazası meydana gelmedi.

Can kayıplarımıza neden olan trafik kazaları incelediğinde ise vatandaşlarımızın hız kurallarına, takip mesafasine, yağışlı yol şartlarına uymamalarının, yol kenarlarına ve tesis girişlerine hatalı park ve/veya duraklama yapmalarının, yorgun ve dikkatsiz araç kullanmalarının, yol koşullarına uygun lastik kullanmamalarının, yaya geçiş önceliklerine dikkat etmemelerinin neden olduğu tespit edildi. Ayrıca kazalarda can kaybının olmasında veya artmasında en önemli etmenin emniyet kemeri kullanılmamasından kaynaklandığı  görüldü.

Pazar gününe kadar bayram dönüşü yaşanacağı için, vatandaşların bayram sevincinin kesintiye uğramaması ve  can kayıplarının yaşanmaması için  tüm vatandaşların başta hız, takip mesafesi, yorgun ve dikkatsiz araç kullanmamak olmak üzere tüm trafik kurallarına uymalarını, araca (otobüsler dahil) bindikleri andan itibaren muhakkak emniyet kemerlerini takmaları konusunda dikkat etmeleri önem arzetmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.