Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Denetim Uygulaması 2018-4
27.04.2018  
Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ve gençlerimizin güvenliği için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Denetim Uygulaması 2018-4” düzenlendi

Eğitim ve öğretimin güvenli bir ortamda sürdürülmesi adına, geleceğimizin teminatı çocuk ve gençlerimizin suça sürüklenmesi ve suç mağduru olmalarının engellenmesi, uyuşturucu satan ve aranması olan şahısların yakalanması, ilköğretim çağındaki çocuklar, ortaöğretim ve üniversite çağındaki gençlerin her türlü zararlı faktörden uzak tutulması için 26 Nisan tarihinde “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Denetim Uygulaması-2018/4” gerçekleştirildi.

İl Emniyet Müdürlükleri ve İlçe Emniyet Müdürlükleri koordinesinde ülkemiz genelinde eş zamanlı olarak yürütülen uygulamaya, uyuşturucu, asayiş, çocuk şube, terörle mücadele, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele, trafik birimleri ile güvenlik yönünden riskli bölgelerde özel harekat birimlerinden oluşturulan karma ekipler katıldı.

Uygulama süresince okul çevreleri, internet ve oyun salonları, alkol ve tütün mamulleri satışı yapılan yerler, içkili yerler, bahis oynatılan işletmeler, kahvehaneler, parklar, bahçeler, metruk binalar ve okul çevrelerinde okulla ilişkisi bulunmayan şüpheli şahıslara yönelik denetimler yapıldı.

Ayrıca uygulama kapsamında üniversite kampüsleri, öğrenci yurtlarının yakın çevrelerinde faaliyet gösteren umuma açık yerler ile okul servis araçları ve şoförleri denetlendi.

15.924 personel, 5.096 ekip ile gerçekleştirilen uygulama sonucunda;

•       111.733 şahıs kontrol edilerek, uyuşturucu 5, hırsızlık 11, yaralama 15, terör 1,  yoklama kaçağı-bakaya 145, çeşitli suçlardan 70 şahıs olmak üzere adli makamlarca aranan toplamda 247 şahıs yakalanmıştır. Uyuşturucu madde suçlarından 14, kaçak sigaradan 5, 6136 Sayılı Kanuna Muhalefetten 6, çeşitli suçlardan 90 olmak üzere toplamda 115 şahsa ise adli/idari işlem uygulandı.

•        17.295 işyeri denetlenmiş olup 115’i hakkında idari işlem yapıldı.

•        8.228 okul servis aracı denetlendi. 232 okul servis aracı hakkında cezai işlem yapıldı.

•       4 adet ruhsatsız tabanca, 3 adet av tüfeği, 20 adet fişek, 1 adet kesici/delici alet, 2 adet kurusıkı tabanca, 2 gr eroin, 7 gr esrar, 6 gr sentetik uyuşturucu ve 1.111 paket kaçak sigara ele geçirildi.

173 yıldır huzurun ve güvenin teminatı olan Türk Polis Teşkilatı çocuklarımız ve gençlerimizin korunmasına yönelik bu tür uygulamalara devam edecek.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
​​​