Skip Ribbon Commands
Skip to main content
13.01.2019 Tarihli Basın Açıklaması
13.01.2019  

12.01.2019 Cumartesi günü ulusal çapta yayın yapan bir televizyon kanalının ana haber bülteninde, “Önce dövdü, sonra bıçakladı” konulu haber görüntüsünde, Ordu İli Ünye ilçesinde meydana geldiği belirtilen haber içeriğinde bir bayan şahsın, bir erkek şahıs tarafından darp edilerek bıçaklandığına dair görüntülerin yayınlanması üzerine yapılan araştırmalarda;

Belirtilen gün ve öncesi dahil olmak üzere Ordu ili Ünye İlçe Emniyet Müdürlüğüne intikal eden böyle bir olayın olmadığı, ilçe ve çevre hastanelere bu yönde bir vaka intikal etmediği anlaşılmıştır. Habere konu olay yeri tespit edilmiş ve yapılan araştırmalarda böyle bir olayın olduğuna dair herhangi bir maddi bulguya rastlanılmaması üzerine; görüntülerin detaylı incelenmesinde bu olayın kurgu olduğu anlaşılmıştır.

Konunun aydınlatılması için yapılan detaylı çalışmalarda;

Söz konusu görüntülerin, 12.01.2019 Cumartesi günü S.V., O.B., A.T., O.K., ve Ü.A. isimli biri bayan toplam 5 şahıs tarafından kurgulandığı tespit edilmiştir.

O.B. ile S.V.’nin kendi aralarında bu çektikleri kurgu görüntülerin bir ulusal televizyonun whatsapp ihbar hattına gönderilmesiyle ilgili iddiaya girdikleri ve bu görüntüleri O.B.’nin kendisine ait cep telefonundan televizyon kanalının whatsapp ihbar hattına gönderdiği anlaşılmış olup, konu hakkında Ünye Cumhuriyet Başsavcılığınca “SUÇ UYDURMAK” fiilinden gerekli adli işlem başlatılmıştır.

Türk Polis Teşkilatı olarak gerçeğe aykırı bir şekilde işlenmeyen bir suçun delil veya emarelerini uydurmak suretiyle devlet kurumlarını gereksiz yere meşgul ederek toplum üzerinde olumsuz algı oluşturmaya çalışan şahıs ve şahıslar ile mücadelemizi yasal sınırlar içerisindeki görev, yetki ve sorumluluklarımıza bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna  saygıyla duyulur.​